תפיסת הסינרגיה

כלים לייצר סינרגיה ארגונית – איך תשפר את התפוקות על ידי שיפור הממשקים ויחסי הגומלין

סינרגיה ארגונית  אינה שאיפה מסתורית ובלתי ניתנת להשגה, בכל ארגון או חברה קיימת סינרגיה  (היכולת לברוא מציאות חדשה שהיא יותר מסך כל המשאבים שבראו אותה), צריך לעודד אותה. ניתן להתחיל בהבנה שסינרגיה נוצרת רק בין שונים ובמצב של גבולות גמישים ותקשורת מאוד איכותית – צריך לעודד אותם.

לראיון ברשת ב על תפיסת הסינרגיה, לרגל יציאת הספר סינרגיה ארגונית – איך תפיק יותר מהמשאבים הקיימים.

Image module

 אז מהי תפיסת הסינרגיה

תפיסת הסינרגיה בפיתוחו של ד”ר רמי בן-ישי הנה תפיסה חדשנית לשיפור תפוקות במערכות ארגוניות באמצעות שיפור יחסי הגומלין. התפיסה מהווה גישת-על לאבחון ולהשגת השינוי הארגוני הנדרש. תפיסת הסינרגיה עובדת על שלוש רמות לפחות בארגון: הפרט (והיכולת שלו להטמיע את הנדרש בעקבות תהליכי מיזוגים ורכישות, לדוגמה), הצוות (ו/או היחידה הארגונית – על פי הצורך) והארגון כולו. בכך היא מטפלת בהיבטים שונים של הפיתוח הארגוני ובעיקר היבטים אנושיים (התנגדויות לשינוי כתוצאה מפחדים, ירידה בסטטוס, חוסר נכונות לאמץ שינויים, ירידה במוטיבציה וכו’), היבטים תהליכיים (תהליכי עבודה, תגמול והנעה, הדרכה וכו’) ומבניים (הגדרות תפקיד, סמכויות, אחריות וכו’).

 

תפיסת הסינרגיה מתמקדת בסינרגיה ארגונית/ ניהולית, בנבדל מסינרגיה תפעולית, שיווקית, פיננסית וכו’.

התפיסה מתמקדת בחיבורים ובממשקים בין אנשים, בין ובתוך צוותים, יחידות, תרבויות שונות ואף בין ארגונים.

יצירת סינרגיה ארגונית  מבוססת על מודל (F7 – 7 Forms of Interaction), הממפה שבעה דפוסים של יחסי גומלין, מסייע לארגון לצמצם דפוסים הרסניים ולחזק דפוסים פוריים בכלל ואת דפוס הסינרגיה בפרט. העבודה עם המודל מתאימה לתהליכי ייעוץ, פיתוח מנהלים והדרכת עובדים, מעסקים קטנים ועד לחברות ענק.

למה מרכז סינרגיה? למה תפיסת הסינרגיה?

  1. במרכז סינרגיה אנו משתמשים במודל וכלים מובנים, שהביאו להצלחה בעשרות ארגונים. המודל מאפשר תהליך ממוקד, חסכוני ועם תפוקות גבוהות הנובעות מיצירת סינרגיה ארגונית אצלך בחברה או בעסק.
  2. התמקדות בשונות בינאישית, באגו ובמאפיינים של כל אחד, מאפשר הגמשת גבולות וחיבורים איכותיים יותר.
  3. התאמת הכלים לצרכים ולמשאבי הלקוח. תהליכים מודולריים, החל מהרצאות וסדנאות ועד ליווי תהליכי מעמיק. טיפול אישי ומסור בכל לקוח.
  4. התייחסות לכל ההיבטים של יחסי גומלין: אנשים, תהליכי עבודה (זרימת תהליכים בין יחידות), מבנה ארגוני (ניתוחי תפקיד), טיפוח ושימור עובדים ע”י התאמת כלי תגמול, הדרכה, פיתוח מנהלים, הערכה, תרבות של שיתופי פעולה וסינרגיה מבלי לוותר על תחרות מפרה.
  5. הכלים והשיטה פשוטים לתחזוקה עצמית על ידי העסק.
  6. ניתן לשמר ולהמשיך לשפר בכוחות פנימיים – ללא תלות בייעוץ.
Image module

באילו כלים תוכל לשפר את הסינרגיה הארגונית אצלך בחברה, בעסק או בעמותה?

כמי שפיתחו ומובילים את הגישה שניתן לשפר סינרגיה ארגונית בארגונים, מרכז סינרגיה וד”ר רמי בן-ישי, פיתחו בעשרים השנים האחרונות מגוון כלים לסייע לך. כלים אלו נפרסים החל מכלים בחינם – כמו האתר הזה; פעילות ברשתות חברתיות והפצת מידעוני סינרגיה לנרשמים לאתר; דרך כלים ללימוד עצמי ובהם הספר שכתב ד”ר רמי בן-ישי, וימי הדרכה יישומיים המיועדים למנהלים; הרצאות (לדוגמה לעתודה ניהולית); מרתונים לצוותים ולהנהלות ממוקדים בנושא קריטי לצמיחת החברה או העסק; ועד תהליכי עומק לסוגי לקוחות שונים, עבורם בנינו כלים שונים. להרחבה ראה בקישורם הבאים:

ברובו, יוצג בפניך חומר תאורתי ודוגמאות מלקוחות בפגישה ראשונית (לא מחייבת) עם בעלי העניין (שותפים/ הנהלה וכו’), נלמד מה הציפיות של החברה, מה מניע אותם להצלחה, היכן הם מצליחים והיכן פחות.

בתחילת התהליך מתבצע מיפוי תמהיל דפוסי יחסי הגומלין הקיים. בהמשך, צמצום דפוסים הרסניים וחיזוק דפוסים מועילים בכלל ואת דפוס הסינרגיה בפרט.

ספר סינרגיה ארגונית

איך תפיק יותר מהמשאבים הקיימים. הספר מביא את הגישה והכלים היישומיים בהם אנו עובדים, כמו גם פרקטים שלמים של טיפים ועצות איך לצמצם דפוסים הרסניים של יחסי גומלין ולחזק דפוסים בונים ואת דפוס הסינרגיה בפרט.

win – win – synergy   מוצר הדגל שלנו לסיוע לארגונים קטנים ובינוניים.

יצירת סינרגיה ארגונית.

למאמר המפרט את גישת הסינרגיה ליצירת סינרגיה ארגונית

המאמר מתאר את עיקרי התפיסה ומהווה בסיס לידע איך להפוך שונות בינאישית, מקצועית, תרבותית וכו’ (שהיא קריטית ליצירת סינרגיה – אך מאיימת עלינו) לסינרגיה ארגונית