fbpx

עלית הימין בגרמניה מול ואהבת לרעך כמוך – בין מדינות, בני זוג, ועובדים בארגון

3D Germany flag (with clipping path)
שתפו בפייסבוק
 
 
 
 

הימים לפני יום כיפור הם זמן טוב לשאול אלו כוחות ינצחו בשנה הקרובה – הקיצוניים, המונעים מפחד ומקשיחים את הגבולות (ראה עלית הימין בגרמניה), או חוק הזהב של היהדות – “ואהבת לרעך כמוך”. האם אנחנו יכולים לאהוב, או לפחות לכבד את האחר. את השונה מאתנו. האם אנו מצליחים להגמיש את הגבולות, את האגו, אשר נועדו להגן עלינו ולפתוח את הלב. זו בחירה של כל אחד מאתנו.

מי מאתנו שחי (בהווה או בעבר) בזוגיות, יודע עד כמה לא קל לצאת מקונפליקטים, כעסים, שתיקות רועמות, ועוד כהנה. אדגים ברמת יחסים בזוגיות, באיחוד האירופאי, ובמקום העבודה של כל אחד מאתנו.

בזמן החיזור, בתקופות שלום ושיגשוג, קל לאהוב את האחר. אך בתקופות שינוי וקונפליקטים מתעורר מה שאני קורה פרדוקס הסינרגיה אשר מיצר מעגל קסמים של הסלמה – אם לא נטפל בו נכון.

אתחיל בהדגמה ברמה הזוגית – גירושין.

כן כן – גירושין!!! אני יודע עד כמה זו נקודה רגישה וכואבת להמון אנשים – אני עצמי חוויתי שניים ולכן זהו דימוי מדויק שיבהיר את הנקודה שלי בצורה הכי טובה שאפשר.

קשר בין גבר לאישה הוא הביטוי הכי טבעי לסינרגיה: שני צדדים שונים נפגשים ומייצרים ביחד בריאה חדשה שכל צד לא היה מצליח לייצר לבד – ילד לדוגמה או משפחה (1+1+3 הקלאסי).

זוג שנמצא בתהליכי גירושין נמצא בקיצון ההפוך – זהו פירוק הסינרגיה וקריסת הזוגיות והתא המשפחתי. רוב הגירושין ומשברי הנישואים מלווים בהמון תחושות שליליות: כעס, תסכול, חוסר אמון, אכזבה וחשדנות. אז איך הגענו לכאן?

אין זוג שלא חווה עתות מצוקה ומשבר (חובות, מריבות תכופות, תקשורת לקויה, מחלה או חלילה, אובדן אדם יקר). הזוגות הטובים מתלכדים ומתחזקים מתקופות אלה. אך לצערנו יש זוגות שלא שורדים אותם. מה יוצר את ההבדל?

התשובה אולי תפתיעה אותך – מה שיוצר את ההבדל הוא איכות הגבולות בין בני הזוג, ואיכות התקשורת ביניהם. זוגיות טובה מאופיינת בכבוד לבן הזוג, בגבולות (חלוקת תפקידים) ברורים וגמישים ובתקשורת (בעיקר האזנה) מעולים. אך דווקא בזמנים הקשים הנטייה הטבעית של כמעט כל אחד היא להסתגר בעצמו, בצרכים שלו, בעמדות ולכן הקונפליקטים מתרבים, התסכול גובר והאמון נפגע.

תחשבו על זה…

דווקא בתקופה שבה יש הכי הרבה צורך בחיבוק בני זוג רבים מתרחקים וזועפים האחד על השני,

דווקא בתקופה שצריך לעזור ולחזק אחד את השני בני הזוג רבים,

דווקא בתקופה שחשוב לדבר ובעיקר להקשיב האחד לשני בני הזוג שותקים ומתעלמים,

זהו רבותיי “פרדוקס הסינרגיה”.

הוא מתרחש בכל מקום שסינרגיה מנסה לפרוץ החוצה – בין זוגות, בין מדינות, ובמקום העבודה של כל אחד מאתנו.

האיחוד האירופי נמצא בנקודת שפל ומשבר. זאת בעקבות משברים כלכליים בחלק מהמדינות המרכיבות אותו, גלי הגירה המציפים אותו, וגל טרור. התגובה האינסטינקטיבית היא להקשיח גבולות – אבל זו טעות! לאורך שנים דווקא מדיניות הגבולות הפתוחים בין המדינות והתקשורת האיכותית ביניהן ייצרו את העוצמה של האיחוד-האירופי. המדינות כיום צריכות לשים את הדגש על הסינרגיה ביניהן, למצוא דרך לשפר את התקשורת, להגמיש את הגבולות ולצמצם את תחושת חוסר הביטחון.

גבולות גמישים ותקשורת איכותית זה המרכיבים היחידים שיוצרים סינרגיה אמתית – גם באיחוד האירופי וגם בין בני זוג. וגם במקום העבודה.

על פרדוקס הסינרגיה במקום עבודה תוכלו לקרוא כאן

אז חישבו על זה קצת לקראת יום כיפור או בפעם הבאה שאתם רבים עם בן או בת הזוג שלכם, מה עדיף:

סינרגיה או מריבות ובזבוז אנרגיה.

WhatsApp
היי כאן ד"ר רמי בן ישי, ניתן לפנות אלי גם דרך הווטסאפ
מוזמנים לצפות בקורס המבוא לשפת הסינרגיה הארגונית
הרשמו לניוזלטר שלנו לקבלת כלים מקצועיים לשיפור השגת היעדים
פרטיותכם יקרה לנו ולא נעשה כל שימוש בפרטים שלכם מלבד לשלוח לכם חומר מקצועי ושיווקי על השירותים שלנו.