fbpx

מרתון סינרגיה

שתפו בפייסבוק
 
 
 
 

מרתון שתכליתו לשפר את תפוקות הארגון על ידי שילוב יחידותיו לפעולה הרמונית. המרתון משלב מודל ושאלונים מובנים של גישת הסינרגיה, שפותחו ע"י ראש מרכז סינרגיה, ד"ר רמי בן-ישי, בשילוב חוויה עוצמתית המוקנית ע"י מומחים מובילים בתחומם.

מרתון סינרגיה מותאם לך ?!

הארגון בבעיה? הארגון בפני או לאחר שינוי? החברה בהפסדים? נוצרו תקלות?

שמירת יכולת התחרות של הארגון ועמידה ביעדיו, מחייבת העסקת כוח אדם מעולה. אך לא די בכוכבים. יש לחבר אותם לצוות סינרגטי ובכך לרתום את האנרגיה והיכולות האישיות של העובדים ליעדי הארגון.

כיצד מרתון סינרגיה מתבצע ?

המרתון מתבצע בשלושה מפגשים בני חצי יום. לפני תחילת המרתון, קובעת הנהלת הארגון, עם היועצים, את הצורך בלימוד גישת הסינרגיה, בהרצאות / בסדנא ואת הנושא שבו יתמקד המרתון.

על הנושא להיות ממוקד מאחר והוא קריטי להצלחת הארגון. לדוגמה: כיצד לחבר בין שתי תרבויות בעקבות מיזוג, כיצד לשפר את השירות ללקוח ולצמצם נטישת לקוחות. מבנה המרתון ניתן להתאמה לארגון, למספר המשתתפים, למטרה, לשיטה, למיקום, לסביבה ולאפשרויות – בקיצור – עבורך.

מה תפיק מהמרתון?

בנוסף לתפוקות וליתרונות הסדנא שצויינו למעלה, המרתון מעמיק ומביא לשיפור בתחום ספציפי מבוקש. הוא גורם להעצמת היחיד והקבוצה בארגון ולכן, לשיפור בתהליכי העבודה ובתפוקות. בנוסף לכך, בסוף כל מרתון מקבלת הנהלת הארגון משוב הכולל תכנית עבודה אופרטיבית לשיפור עצמי.

מרכז סינרגיה מציע 3 מודלים של מרתון :-

  1. "שיחקת אותה – סינרגיה" – שילוב גישת הסינרגיה ב"תיאטרון ארגוני". עבודה עם מפיק ובמאי, במסגרתה ממחיזים המשתתפים סצנות מחיי הארגון.

מה מיוחד במרתון "שיחקת אותה סינרגיה"? העצמת היחיד והקבוצה בארגון, גורמת לשיפור בתהליכי העבודה ובתפוקות. שילוב הראש והבטן, השכל והרגש, מעמיק את תהליך הלמידה ומאפשר הבנה מיידית של תהליכי יומיום ושיפורם. ההשתתפות במרתון דומה לצפייה בסרט ש"קורה לאחרים". בכך היא מאפשרת למשתתפים להיטהר ללא סיכון מתחושות ומחשבות שונות, כמו גם ללמוד מניסיונם של אחרים.

מה היתרונות של "שיחקת אותה סינרגיה"? מגוון אפשרויות – כל העולם במה וכל האנשים שחקנים. השימוש בדרמה מאפשר לצפות בהדמיה של אירועים והתרחשויות מחיי הארגון (מה קורה באולמות הייצור, בפינת הקפה בקומה מתחת, בחדר האוכל, בדרך הביתה ועוד) ולראות את התגובות לאותם אירועים מזוויות שונות. זוהי פעילות שוברת שגרה, יצירתית, מהנה, מצחיקה, מחכימה, מחממת. העוצמתיות של התיאטרון מביאה לרמת חשיפה ודיאלוג פורה ובונה, בין חברי הארגון. הדיון שמתפתח בסיטואציות שמציגים אנשי הארגון מאפשר להם למצוא לב פתוח ואוזן קשבת וכתוצאה מכך הם יוצאים מחוזקים, מגובשים ומעודדים. המרתון מסתיים בתחרות "כוכב נולד" ובחירת הסצנה המנצחת, רעיונות לשיפור ושינוי, סיכומים.

המרתון מתבצע בהנחיה משותפת של ד"ר רמי בן-ישי ועו"ד דורון צפריר – שחקן ובמאי, הכותב ומנחה סדנאות תיאטרון, משחק ומלמד משחק במסגרות צבאיות ואזרחיות מזה כ-25 שנים.

  1. 2. "סינרגיה פרט – ארגון" – שילוב הפרט ביעדי הארגון.

מה מיוחד במרתון סינרגיה פרט-ארגון? ארגונים רבים מחזיקים מאמנים אישיים ומבצעים פעילויות הדרכה בנפרד. מרתון פרט- ארגון מאפשר את שילוב היתרונות של פעילות הדרכה עם פעילות אימון, תוך הקפדה על כללי האתיקה של תהליך האימון.

מה כולל המרתון? במסגרת המרתון תוצג בפני המשתתפים תפיסת הסינרגיה והתרומה שלה למערכת. המשתתפים יופעלו בעבודה קבוצתית ויתנסו במשחקי תפקידים, שאלונים וכלים שונים לבנייה ושיפור יחסי הגומלין בתוך היחידות שלהם ועם יחידות נוספות בארגון. כל משתתף יעבור ראיון עומק אישי, ע"י מאמן עסקי, לבחינת השתלבות יעדיו האישים ביעדי הארגון. לאחר הראיון יקבל כל משתתף משוב אישי, במסגרתו ייבחנו כלים להעלאת צרכי הפרט בפני הנהלת הארגון (מבלי שימסרו להנהלה פרטים ללא רצונו של הפרט). הנהלת הארגון תקבל סיכום ומשוב על תהליכי ההתנסות ומשמעותם לאופן ניהול יחסי הגומלין בין היחידות השונות בארגון. הסיכום יכלול תוכנית עבודה אופרטיבית לשיפור עצמי.

המרתון מתבצע בהנחיה משותפת של ד"ר רמי בן-ישי ואורי מוזס – MA בפסיכולוגיה ארגונית, פסיכולוג ארגוני ותעסוקתי, מזה שלושים שנה, העוסק בתחומים השונים של עולם העבודה – אבחון וייעוץ ארגוני, פיתוח משאבי אנוש, ייעוץ תעסוקתי ומרכזי הערכה. אורי מוזס משמש גם כמאמן אישי של מנהלים, ומיישם בעבודתו את הניסיון והראייה הארגונית עם כלים ייעוציים מגוונים – פסיכולוגיה חיובית,NLP , ועקרונות של טיפול קוגניטיבי – התנהגותי.

  1. "יוצאים מהקופסה" – פעילות ליצירת סינרגיה ולביסוס יחסי גומלין ו/או ערכים ארגוניים באמצעות פיסול וייעוץ ארגוני. הרעיון מאחורי מרתון "יוצאים מהקופסה" הוא פשוט – שימוש בפיסול (שמבוצע פיזית ע"י עובדי הארגון) כדי לברר, לשפר ולבסס ערכים, תהליכים ודפוסי יחסים בתוך הארגון.

איך זה מתרחש? המשתתפים (עובדים, מנהלים, או שניהם יחד) מתכנסים מחוץ לחברה, זאת בכדי ליצור את הניתוק הדרוש מן היומיום. אחרי דברי פתיחה, נחלקים המשתתפים לקבוצות ומנחי הסדנה מספקים להם נושאים לעבודה (אשר נבחרו קודם לכן ע"י ההנהלה) כגון: יחסי גומלין בין מכירות לבין ייצור, שירות לקוח, יוזמה או מנהיגות. המשתתפים מתבקשים, במאמץ משותף, להפוך את הנושא המופשט ליצירה. בשלב הראשון, יוצרים המשתתפים מעין מודל, בהתחלה – דו מימדי ומאוחר יותר – תלת מימדי. השלב השני והאחרון הוא המורכב ביותר – הקבוצה המורחבת בוחרת את העבודות המוצלחות והופכת אותן לפסלים, בדרך-כלל גדולי מימדים ומרשימים. במהלך היום ניתן משוב על איכות יחסי הגומלין בקבוצה והשפעתה על התפוקה.

כדי לנצל את התהליך במלואו, לטובת התפתחות הארגון ניתן: • להציב את הפסלים בחצר הארגון או במסדרונותיו, ובכך לתת לעובדים תחושת שותפות ושייכות רבה יותר ותזכורת תמידית ללקחים הרבים ולמסקנות שהופקו במהלך הסדנה, וכאלה ישנם תמיד. • לקבל דו"ח משוב על הדינאמיקה הארגונית ועל איכות יחסי הגומלין, כמו גם הצעות לשיפורן. הצעות אלה מלוות בארגז כלים יישומיים.

מדוע התהליכים ב 'יוצאים מהקופסה' יעילים כל כך? למי שעוסק בכך מדי יום, התשובה פשוטה – לסיטואציה היצירתית יש כוח משחרר. היא מאפשרת "לעקוף את השכל" ולבדוק לעומק סוגיות שנשארות מתחת לפני השטח ביומיום. סיטואציה זו כופה על המשתתפים שיתוף פעולה ומעמידה אותם בסיטואציות בהן הם אינם נבחנים על פי כישוריהם ומעמדם. דווקא בסיטואציה הזאת צצים מנהיגים וכישרונות ועולים פתרונות שהיו חבויים עד אותה נקודה. מעל לכל, התהליך מאפשר דינמיקות בלתי שגרתיות המובילות, לעתים כמעט מבלי משים, לתובנות מעמיקות אודות תפקוד החברה ומערך היחסים בה, לטוב ולרע. מהניסיון שהצטבר במהלך השנים בה פועלת הסדנה עולה כי גם הציניקנים הגדולים ביותר חייבים להודות כי בסופו של יום למדו לא מעט על עצמם, על חבריהם ועל הארגון בו הם עובדים.

המרתון מתבצע בהנחיה משותפת של ד"ר רמי בן-ישי ועמרם גולן – ארכיטקט, פסל, ואיש חינוך וניהול, שאוהב לחשוב מחוץ לקופסה ומוכן לעזור לכל מי שרק רוצה ללמוד לעשות את אותו הדבר.

לסדנאות חווייתיות נוספות – צור איתנו קשר.

This document has been composed with the free HTML edior. Click here to give it a try.

WhatsApp
היי כאן ד"ר רמי בן ישי, ניתן לפנות אלי גם דרך הווטסאפ
מוזמנים לצפות בקורס המבוא לשפת הסינרגיה הארגונית
הרשמו לניוזלטר שלנו לקבלת כלים מקצועיים לשיפור השגת היעדים
פרטיותכם יקרה לנו ולא נעשה כל שימוש בפרטים שלכם מלבד לשלוח לכם חומר מקצועי ושיווקי על השירותים שלנו.